Osiřelý západ

Hra dnes již proslulého britského dramatika Martina McDonagha Osiřelý západ je absurdní groteskou o nesvárech dvou bratrů, žijících v prostředí irského venkova, jehož mravní otupělost je tak velká, že místnímu faráři nezbývá nic jiného, než to pouze sarkasticky komentovat. Bratři Connorové, Valenne a Coleman, se celý svůj dosavadní život pouze handrkují, protože jediná možnost, jak ještě dokážou projevit svůj cit a svoji existenci, je permanentní agrese. Její stálé stupňování je ve své prostoduchosti až komické. Větší hodnotu než láska, pochopení, důvěra a přátelství zde představuje pytlík křupek nebo nový sporák. Hra ukazuje svět bez Boha, svět, kde přestávají fungovat morální i duchovní hodnoty.


Autor:
 Martin McDonagh
Překlad: Ondřej Sokol
Režie a dramaturgie: Tomáš Krejčí
Scénografie a kostýmy:
Světla a zvuk:
Hrají: Miroslav Bláha (Valene Connor), Václav Kučera (Coleman Connor), Tomáš Křižánek (otec Welsh), Ivana Vilímková (Girleen).

Premiéra: únor 2020

O autorovi: Martin McDonagh (*1971) – Martin McDonagh se narodil irským rodičům žijícím v Londýně. Ve svých hrách se vrací na západ Irska, který už před ním svou tvorbou proslavil Jonathan Millington Synge svým Hrdinou západu. McDonagh zkombinoval groteskní syngeovské vidění světa se soudobou černou komedií plnou násilí, jeho “západ” není reálné místo, ale jakási vize neexistujího, drsného Irska plného rázovitých, pološílených figurek.

McDonaghova tvorba je členěna do dvou trilogií – Galwayská trilogie zahrnuje Krásku z Leenane, Lebku v Connemaře a Osiřelý západ, Aranská trilogie pak Mrzáka z Inishmaanu, Poručíka z Inishmoru a dosud neuvedené Banshees of Inisheer. Stranou trilogií pak stojí hry Pan Polštář, Ujetá ruka nebo nejnovější Kati.

Martin McDonagh působil jako residentní dramatik divadla Royal Court, je nositelem četných divadelních ocenění, v roce 2006 získal za krátký film Six Shooter nejvyšší ocenění – Oscara.  V poslední době se věnuje své kariéře v Hollywoodu coby scénárista a režisér. Velkou pozornost si vysloužily filmy V Bruggách, Sedm Psychopatů a Oscary ověnčený film Tři billboardy kousek za Ebbingem.