Osiřelý západ

Hra dnes již proslulého britského dramatika Martina McDonagha Osiřelý západ je černou až absurdní groteskou o nesvárech dvou bratrů, žijících vv drsném prostředí zapadlé vesničky Leenane kdesi na irském venkově. Zdejší pitoreskní společenství je tak odvrácené od Boha a od lidských hodnot, že i místnímu faráři nezbývá než se částečně přizpůsobit a hledat útěchu v sarkasmu a v kořalce. Bratři Connorové, Valenne a Coleman, se celý svůj dosavadní život pouze handrkují o malichernosti, protože neznají hodnotu lidskosti, lásky a citu. Náklonost si tak dokáží projevovat pouze řevnivostí, která však přechází do permanentní agrese. Její stálé stupňování je ve své prostoduchosti až komické. Vítejte v Leenane, v Bohem opuštěném kraji, kde větší hodnotu než láska, pochopení, důvěra a přátelství má i pytlík prošlých křupek!


Autor:
 Martin McDonagh
Překlad: Ondřej Sokol
Režie a dramaturgie: Tomáš Krejčí
Hudba: Václav Kučera
Světla a zvuk: Antonín Pospíšil, Tomáš Krejčí
Hrají: Miroslav Bláha (Valene Connor), Václav Kučera (Coleman Connor), Tomáš Křižánek (otec Welsh), Ivana Vilímková (Girleen).

Premiéra: únor 2020

O autorovi: Martin McDonagh (*1971) – Martin McDonagh se narodil irským rodičům žijícím v Londýně. Ve svých hrách se vrací na západ Irska, který už před ním svou tvorbou proslavil Jonathan Millington Synge svým Hrdinou západu. McDonagh zkombinoval groteskní syngeovské vidění světa se soudobou černou komedií plnou násilí, jeho “západ” není reálné místo, ale jakási vize neexistujího, drsného Irska plného rázovitých, pološílených figurek.

McDonaghova tvorba je členěna do dvou trilogií – Galwayská trilogie zahrnuje Krásku z Leenane, Lebku v Connemaře a Osiřelý západ, Aranská trilogie pak Mrzáka z Inishmaanu, Poručíka z Inishmoru a dosud neuvedené Banshees of Inisheer. Stranou trilogií pak stojí hry Pan Polštář, Ujetá ruka nebo nejnovější Kati.

Martin McDonagh působil jako residentní dramatik divadla Royal Court, je nositelem četných divadelních ocenění, v roce 2006 získal za krátký film Six Shooter nejvyšší ocenění – Oscara.  V poslední době se věnuje své kariéře v Hollywoodu coby scénárista a režisér. Velkou pozornost si vysloužily filmy V Bruggách, Sedm Psychopatů a Oscary ověnčený film Tři billboardy kousek za Ebbingem.

Držitelem a poskytovatelem práv je výhradně DILIA, divadelní, literární, audiovizuální agentura.

Partnerem isncenace je společnost Aureta Figural & Keramika Celina s.r.o. – dodavatel figurální keramiky s náboženskou tématikou.